Akcionarsko društvo “Grad“, Bijeljina (skraćeni naziv: A.D.“Grad“ Bijeljina) sa sjedištem u Bijeljini, ulica Miloša Crnjanskog broj 38, osnovano je Odlukom SO Bijeljina broj 01.022-10/95 od 05. juna 1995.godine, kao pravni sledbenik SIZ-a za stambeno-komunalne poslove i uređenje građevinskog zemljišta. Rješenjem Osnovnog suda u Bijeljini od 14.09.1995. godine (broj rješenja FI-325/95), izvršen je upis Društva u sudski registar, kao OJDP „Grad“ Bijeljina. Nakon ovog perioda Društvo je vršilo određene izmjene i dopune registracije: promjene šifre djelatnosti, upis odgovornih lica (direktora, Upravnog i Nadzornog odbora) i dopune djelatnosti (vanjska trgovina, priređivanje sajmova i gazdovanje pijacama).

Preduzeće je izvršilo reorganizaciju u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima („Sl. glasnik RS“, broj 75/04 i 78/11), te na osnovu Odluke Vlade Republike Srpske o načinu organizovanja preduzeća donijet Statut A.D. „Grad“ Bijeljina (broj 02/1-020-72/06 od 22.12.2005. godine), u kome je utvrdila visinu kapitala u iznosu od 27.087.355 KM. Osnovni kapital Društva je podjeljen na 27.087.355 akcija, nominalna vrijednost jedne akcije je 1 KM. Nakon izvršene reorganizacije izvršeno je usklađivanje utvrđene visine kapitala kod Osnovnog suda u Bijeljini i knjigovodstvenoj evidenciji Društva.

Društvo je izvršilo usklađivanje djelatnosti shodno odredbama Zakona o klasifikaciji djelatnosti i registru poslovnih subjekata po djelatnostima u Republici Srpskoj („Sl. glasnik RS“, broj 74/10) i Uredbe o klasifikaciji djelatnosti Republike Srpske („Sl.glasnik RS“, broj 119/10). Pravni osnov upisa je Odluka o izmjenama i dopunama Statuta Društva od 05.12.2013.godine.

Šifra djelatnosti: 71.11.
Petežna djelatnost: Arhitektonske djelatnosti
Matični broj: 1845888
Vrsta oblika organizovanja: Akcionarsko društvo
Oblik svojine: Jednočlano akcionarsko društvo
Mjesto (sjedište): 76300 Bijeljina, ul.Miloša Crnjanskog 38

Registrovanu djelatnost Društva obavlja 52 radnika, različitih profila i zanimanja.

Kod poreske uprave, Ministarstva finansija Republike Srpske, Društvo je upisano pod jedinstvenim identifikacionim brojem 4400444000000.

Kod Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Regionalni centar Tuzla, Društvo posluje u sistemu PDV obveznika pod identifikacionim brojem 400444000000.

Prema odredbama člana 28. Statuta, organi Društva su:

  1. Skupština akcionara, kao organ vlasnika kapitala
  2. Nadzorni odbor, kao organ nadzora nad radom Uprave Društva, i
  3. Uprava Društva.

Poslovi i radni zadaci Društva definisani su i razvrstani po organizacionim jedinicama – sektorima, odnosno službama:

  1. Ekonomsko-finansijski sektor, i
  2. Sektor pravnih i tehničkih poslova

Makroorganizacionu strukturu Društva čine još i:

  1. Odbor za reviziju, i
  2. Odjeljenje interne revizije.

Svoje finansijsko poslovanje Društvo obavlja preko sledećih računa:

Redovni računi:

Pavlović banka, Bijeljina 554-001-00000015-36
Nova banka, Bijeljina 555-001-00001470-21
Intesa banka Bijeljina 154-360-20055690-26
Komercijalna banka, Bijeljina 571-030-00000276-02
Uni kredit banka, Bijeljina 551-029-00013989-49
NLB banka, Banja Luka 562-003-81375900-17

Devizni računi:

Pavlović banka, Bijeljina 554-7-80000207-01-08

Društvo zapošljava 48 radnika na neodređeno vrijeme i 3 radnika na određeno vrijeme. Stručna sprema zaposlenih u potpunosti zadovoljava potrebe Društva, s obzirom na djelatnost i poslove koji se obavljaju u okviru iste.

Operativni ciljevi Društva u 2018. godini

Ključni operativni ciljevi Društva u 2018.godini su:

  • poboljšanje, unapređenje i proširenje postojećeg nivoa usluga korisnicima usluga Društva,
  • legalizacija platoa Kvantaške pijace dobijanjem upotrebne dozvole,
  • rad Društva zasnivati na ekonomskim principima po kojima će ono biti samoodrživo i ostvarivati profitabilno poslovanje na dugi rok,
  • obezbijediti blagovremenu i urednu naplatu potraživanja od kupaca i korisnika usluga,
  • preduzimati potrebne mjere kako bi se održao procenat naplate potraživanja preko 90%, a stepen sumnjivih i spornih potraživanja sveo na 4%,
  • sprovoditi postupke javne nabavke robe, usluga i radova u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama,
  • racionalno ulagati u izgradnju i rekonstrukciju postojećih kapaciteta,
  • nastaviti aktivnosti na povećanju prihoda i razvoju poslovnih aktivnosti Društva,
  • obezbijediti funkcionisanje (održavanje i razvoj) informacionog sistema,
  • vršiti redovnu isplatu plata i naknada prema Ugovoru o radu i granskom kolektivnom ugovoru,
  • preduzimati potrebne mjere za očuvanje i zaštitu životne sredine.

Djelatnosti

Akcionarsko društvo „Grad“ Bijeljina u okviru svoje djelatnosti radi na:

  • poslovima inžinjeringa i konsaltinga,
  • uređenju gradskog građevinskog zemljišta,
  • organizovanju sajamskih manifestacija,
  • ostalim uslužnim djelatnostima i poslovima u okviru predmeta rada.

Šifre djelatnosti: 45.110, 45.220, 45.230, 45.310, 45.320, 45.330, 45.340, 63.120, 63.214, 70.110, 70.120, 70.200, 70.320, 74.200, 74.401, 74.402, 92.330, 92.340, 93.050.